День Української Державності – державне свято, що відзначається щороку в Україні 15 липня, у День хрещення Київської Русі – України. Запроваджене Указом Президента України № 423/2021 від 24 серпня 2021 року.
День Української Державності є особливим святом для всього нашого народу. Цей день українці щільно пов’язують із становленням християнства, а також вшануванням пам’яті Володимира Великого, як основоположника домінуючої релігії та культури Київської Русі.
Прийняття князем Київським Володимиром у 988 році християнства стало для України цивілізаційним вибором. Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності.
Державність є уособленням шляху нації до власної держави. Ядром державності є воля до самовизначення, історичний досвід народу, його менталітет і правові традиції. А держава – це спосіб забезпечення і запорука цілісного існування нації.
Ознаками успішної державності є втілене право нації на незалежність, ефективний державний апарат і дієздатне військо, система юридичних норм, міжнародне визнання держави та її правова ідентифікація в світі.
Держава і державність нероздільні як дерево і коріння. Без історичного коріння держава не може існувати. Історія дає суспільству усвідомлення зв’язку поколінь та конструювання спільного шляху.
Історія українського державотворення сягає своїми джерелами Руської середньовічної держави, центром якої був Київ. Саме Русь заклала фундамент державницьких традицій українців. Звідси родом герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України.
Традиції Русі у розбудові загальноєвропейського культурно-релігійного простору продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.
День Державності України безумовно є символом трьох основоположних факторів становлення демократичної та вільної країни – ідентичності, суверенітету та спадкоємності.
Ідентичність – Україна має свою релігію, культурний напрямок, а також сукупність переконань та принципів, що визначають місце нашої держави у світі.
Спадкоємність – символ збереження пам’яті, традицій та звичок минулих поколінь. Великого значення саме в цей день набуває шана до київського князя Володимира Великого, а також прийняття релігії християнства шляхом хрещення Русі. Місія сучасної України зберегти будь-які надбання нашої держави та розвіяти міфи РФ про те, що Україна нежиттєздатна або штучно створена.
Суверенітет – неможливо не згадати, що День Державності є чи не найважливішим символом незалежності України. Ми вільна країна, що сама визначає своє місце у світі та може вирішувати внутрішні справи самостійно, рівно як і вступати у міжнародні відносини з іншими країнами.
Знання історії нашого державотворення в усій тяглості є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни РФ проти України.
Реальна історія спростовує фейки російської пропаганди, буцімто українці та росіяни – єдиний народ, а Україна – штучна нежиттєздатна держава. Тому нинішня війна – це не лише боротьба за майбутнє нашої держави, а й за її минуле, національну незалежність та ідентичність.
Липчанiвський НВК © 2019